Programy lojalnościowe w służbie e-commerce

Prowadząc swój sklep internetowy z czasem zauważysz, że klienci przestaną reagować na Twoje działania marketingowe. Potrzebujesz wówczas metod, które sprowadzą nowych kupujących, ale przede wszystkim zatrzymają ich na dłużej. W osiągnięciu tego celu pomogą Ci programy lojalnościowe.

Podobnie, jak w handlu tradycyjnym, tak i w eCommerce, stali klienci są na wagę złota. Pozyskanie ich jest zadaniem wymagającym, ale wartym zachodu, zwłaszcza że internet dostarcza zupełnie nowych możliwości. Dlaczego warto zadbać o lojalność konsumentów i jakie metody masz do dyspozycji, żeby to osiągnąć? Przeczytaj ten artykuł, a uzyskasz odpowiedzi na te pytania.

ZALETY PROGRAMU LOJALNOŚCIOWEGO

Zanim zdecydujesz, który program lojalnościowy wdrożysz, zastanów się, co dzięki niemu zyskasz. Co takiego niosą ze sobą stali klienci, że powinieneś się o nich starać? Więcej niż możesz sobie wyobrazić. Skupmy się jednak na aspektach najważniejszych dla Twojego sklepu internetowego.

Zwiększenie zysków

Jest to podstawowy powód, dla którego przedsiębiorcy decydują się na wprowadzenie programów lojalnościowych. Maja one zachęcać klientów do tego, żeby częściej kupowali produkty w Twoim sklepie. Przywileje, które otrzymają w zamian, mają także skłonić nowych konsumentów do wybrania Twojej oferty. Dzięki temu sprzedaż w Twoim sklepie wzrośnie, a wraz z nią – zyski.

Dodatkowo klient, który często do Ciebie wraca, będzie miał też częstszy kontakt z Twoją marką. Dzięki temu zacznie się on z nią utożsamiać, co prowadzi do kolejnej zalety.

Ambasadorzy Marki

Klient, który czuje się doceniony przez program lojalnościowy, prędzej czy później stanie się ambasadorem Twojej marki. Oznacza to, że zacznie on rekomendować oferowane przez Ciebie produkty. Czy ma to wpływ na Twój sklep? I to jaki!

osoby najlepiej reprezentujące markę - wykres

– Z raportu Mobile Institute Customer Listening. Dlaczego warto słuchać klientów? z 2016 roku wynika, że 27% Polaków uznaje klientów za osoby najlepiej reprezentujące markę na zewnątrz. Dodatkowo ankietowani przyznali, że ponad połowa decyzji zakupowych jest podejmowana pod wpływem opinii innych.

Dlatego warto, żebyś zadbał o ambasadorów swojej marki, którzy będą zachęcać innych do skorzystania z Twojej oferty.

Uzyskanie wiarygodnych danych

Stali klienci to świetne źródło informacji na temat preferencji kupujących. Nie muszą oni nawet wypełniać ankiet, żebyś mógł uzyskać przydatne dane. Odpowiedzi znajdziesz np. w kupowanych przez nich produktach, wystawionych opiniach, a także ilości wydanych pieniędzy. Dzięki tym elementom jesteś w stanie określić, jakie upodobania mają Twoi klienci.

Co prawda, badania marketingowe też dostarczają takich danych, jednak ich wyniki nie są tak wiarygodne. Ankietowani zwykle odpowiadają na podstawie deklaracji, które nie zawsze są zgodne z prawdą. Mają na to wpływ czynniki psychologiczne. Osoby badane z natury chcą odpowiadać zgodnie z oczekiwaniami badaczy.

Z kolei stali klienci nie mają powodów, aby zachowywać się wbrew swoim nawykom. Często nie są świadomi tego, że robiąc zakupy dostarczają wiele informacji. Dlatego tak cenne są te dane.

Jak sam widzisz, zastosowanie programu lojalnościowego niesie ze sobą wiele dobrego. Dzięki nim Twój sklep nie tylko poprawi swoje wyniki w sprzedaży, ale zyska też na wiarygodności. Jednak trzeba jeszcze wiedzieć, przy pomocy czego uzyskasz to wszystko.

PUNKTY LOJALNOŚCIOWE W SKLEPIE INTERNETOWYM

Punkty lojalnościowe są jedną z najczęściej stosowanych form nagradzania klientów w eCommerce. Przedsiębiorcy cenią tę metodę głównie ze względu na jej skuteczność. Jednak samo wprowadzenie tego programu do sklepu to za mało. Oprócz określenia, na co klient może przeznaczyć swoje punkty, należy też ustalić zasady ich przyznawania. Masz do dyspozycji szereg sposobów, które pozwolą Ci na zdobycie lojalności konsumentów.

Punkty za zakupy

Bardzo popularna metoda, w której klienci otrzymują punkty za dokonanie zakupu w Twoim sklepie internetowym. Sam decydujesz, jak będą one naliczane, np. czy 1 punkt będzie przyznawany za każdą wydaną złotówkę. Możesz też ustalić, że ich liczba będzie stanowić procent od wydanej kwoty. Jeżeli chcesz ograniczyć ilość przyznawanych punktów, wyznacz minimalną sumę, którą klient musi wydać, aby je otrzymał.

Dzięki tej metodzie zaczniesz zdobywać lojalność konsumentów już na samym początku. Spotęgujesz ten efekt jednorazowo przyznając im więcej punktów za dokonanie pierwszego zakupu. Wówczas utrwalisz ich w przekonaniu, że dokonali dobrego wyboru.

Punkty za rejestrację/logowanie

Zanim jednak klienci będą mogli otrzymać punkty za zakupy, muszą się najpierw zarejestrować w Twoim sklepie. Niestety konsumenci zwykle unikają zakładania kont, przez co tracisz wiele cennych danych na ich temat. Chcąc zachęcić kupujących do rejestracji, zaoferuj im za to punkty.

Jednak jednorazowa nagroda za założenie konta to za mało, żeby klient był lojalny wobec Twojej marki. W celu zatrzymania konsumentów na dłużej, przyznawaj im punkty za każde logowanie na konto. Aby nasilić ten efekt, wręczaj punkty za codzienne wizyty w Twoim sklepie. W ten sposób zapewnisz sobie grono stałych nabywców.

Punkty i social media

Wręczanie punktów lojalnościowy pomoże Ci też w kreowaniu Twojej marki na portalach społecznościowych. Dlaczego akurat tam? Ponieważ z roku na rok rośnie liczba użytkowników social mediów. Z raportu Digital in 2017 Global Overview wynika, że w Polsce korzysta z nich już 39% społeczeństwa. To o 3% więcej, niż rok wcześniej. Jak w takim razie połączyć social media z programem lojalnościowym?

Zacznij nagradzać swoich klientów za udostępnianie produktów, lub treści z firmowego bloga na swoich kontach. Dzięki temu Twoja oferta dotrze do szerszego grona odbiorców, a klienci otrzymają dodatkowe punkty. Jest to też dobry sposób na znalezienie ambasadorów Twojej marki.

Punkty i marketing sieciowy

Dzięki punktom lojalnościowym utworzysz też zorganizowane struktury klientów, którzy będą zachęcać innych do zakupów w Twoim sklepie. Doskonale nadaje się do tego marketing sieciowy (MLM). Opiera się on na działaniach klientów-liderów, którzy otrzymują od Ciebie specjalne linki referencyjne. Następnie lider przekazuje je wybranym przez siebie osobom, aby poznały Twoją ofertę. Jeżeli dana osoba dokona zakupu za pomoce tego linku, klient-lider otrzyma określoną liczbę punktów.

Strukturę tę możesz rozbudowywać do woli. Wystarczy, że umożliwisz liderom przekazywanie linków referencyjnych do kolejnych osób. One z kolei będą zachęcać następnych klientów do zakupów w Twoim sklepie. W zamian za każdy produkt, kupiony za pośrednictwem takiego linku, osoby te dostaną punkty. Dodatkowo, lider, od którego pochodziły linki referencyjne, również dostanie prowizję punktów z tych zakupów.

marketing programu lojalnościowego

Cały czas masz kontrolę nad tą strukturą. Jeżeli chcesz uniknąć nadmiernego przyznawania punktów, rozważ wprowadzenie ograniczeń dla linków referencyjnych. Zdecyduj, czy przestaną one działać po pewnym czasie, czy po określonej liczbie zakupów.

Punkty i influancer marketing

W ostatnich latach internauci, coraz bardziej interesują się blogami, czy vlogami. W związku z tym wielu przedsiębiorców zaczęło postrzegać internetowych celebrytów, jako kolejny kanał promocji. Zaczęli oni proponować blogerom korzyści, w zamian za promocję ich produktów. Jak to połączyć z punktami lojalnościowymi?

Podobnie, jak w przypadku poprzedniego rozwiązania, tak i tutaj odpowiedzią są linki referencyjne. Udostępnij taki link influencerowi, który reklamuje Twój sklep, aby umieścił go na swoim blogu. W ten sposób obie strony coś zyskują. Ty, nowych klientów, a blogger, punkty do wykorzystania w Twoim sklepie.

Usprawnienie przyznawania punktów

Otrzymanie punktów lojalnościowych i przywilejów, dla wielu klientów może okazać się niewystarczająca zachętą. Będą oni oczekiwać od Ciebie dodatkowych korzyści lub udogodnień. Jesteś w stanie im to zapewnić.

Klienci cenią sobie, gdy dostają powiadomienia o zakończeniu transakcji w sklepie. To samo tyczy się punktów lojalnościowych. W tym celu skorzystaj z notyfikacji SMS lub email, które poinformują konsumenta o przyznaniu nagrody. Tę metodę możesz też wykorzystać do przypominania im o aktualnej liczbie posiadanych punktów.

Inne formy punktów lojalnościowych

Alternatywą dla punktów lojalnościowych jest tzw. cash back. Różnica między nimi polega na tym, że zamiast punktów, klient otrzymuje pieniądze. W tym przypadku klient ma zwykle dwie możliwości na wykorzystanie swojej nagrody. Pierwsza z nich, to przeznaczenie zdobytych pieniędzy na dalsze zakupy w Twoim sklepie. Druga to możliwość ich wypłacenia.

PODSUMOWANIE

Jak sam widzisz, jest wiele różnych sposobów na przyznawanie punktów lojalnościowych. Pamiętaj, że nie każda metoda będzie pasować do Twojego sklepu internetowego. Przy jej wyborze uwzględnij takie czynniki, jak grupa docelowa, czy specyfika Twojej działalności. Niezależnie od Twojego wyboru, zadbaj o atrakcyjną ofertę, z której będą mogli skorzystać klienci z punktami.

WSPÓŁPRACA Z IDEA TEAM

Chcesz wprowadzić program lojalnościowy oparty na punktach do swojego sklepu internetowego, ale nie wiesz, jak to zrobić? Idea Team pomoże Ci zrealizować ten cel.

Zaproponujemy Ci sprawdzone funkcjonalności ułatwiające zdobycie lojalnych klientów. Następnie wspólnie wybierzemy najskuteczniejsze metody przyznawania punktów. Podczas wyboru uwzględnimy Twoją grupę docelową oraz branżę, w której działasz.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji nawet po wdrożeniu programu lojalnościowego do Twojego sklepu. W ramach współpracy z nami, dokładnie wyjaśnimy Ci, jak funkcjonuje wykorzystane rozwiązanie. Dzięki temu, będziesz w stanie samodzielnie dokonywać zmian w sposobie nagradzania konsumentów.

Zdobądź stałych klientów w swoim sklepie internetowym dzięki Idea Team – zamów darmową konsultację.