Dedykowany sklep internetowy WordPress. Potencjał WooCommerce

Korzystanie z ofert sklepów internetowych staje się jedną z najpopularniejszych metod dokonywanie zakupów. Ty też zacznij czerpać z tego korzyści i zwiększaj swoją sprzedaż dzięki eCommerce. Osiągniesz to wykorzystując potencjał, jaki kryje się w WooCommerce, dodatku do popularnego systemu WordPress.

Zanim jednak zdecydujesz się na wybór tego rozwiązania warto, żebyś zapoznał się z jego zaletami. Sprawdź, jak WooCommerce wypada na tle swoich konkurentów, takich jak Magento, czy usługi abonamentowe typu SaaS. Dowiedz się, jakimi funkcjonalnościami dysponuje WooCommerce oraz jak wygląda proces powstawania dedykowanego sklepu internetowego opartego na WordPress.

WOOCOMMERCE VS MAGENTO

Spór dotyczący tego, które rozwiązanie dla sklepów internetowych jest lepsze, WooCommerce czy Magento, jest tematem wielu debat. Zarówno plugin WordPress, jak i Magento mają swoich zwolenników. Dzięki temu jesteś w stanie znaleźć w sieci informacje, która przydadzą Ci się w wyborze platformy idealnej dla Twojego sklepu.

Podejmując decyzję, na którą platformę się zdecydować, musisz wziąć po uwagę, jakie koszty są z nimi związane. Przede wszystkim dotyczą one dalszego rozwoju działalności. Wśród funkcjonalności WooCommerce i Magento znajdziesz mnóstwo rozwiązań stworzonych z myślą o rosnących oczekiwaniach Twoich klientów.

Zalety i wady WooCommerce

W celu poprawienia użyteczności sklepu stworzonego na bazie WooCommerce musisz liczyć się z koniecznością wyboru odpowiednich rozszerzeń. Mają one zastosowanie m.in. w dokonywaniu płatności, wyborze metody wysyłki, czy wystawianiu faktur. Do dyspozycji masz setki rożnych pluginów stworzonych specjalnie dla WooCommerce oraz te funkcjonujące w ramach WordPress. Wśród nich znajdziesz szereg darmowych wtyczek, a także płatne pluginy, których ceny wahają się od ok. 40 zł do ponad 190 zł.

Możesz prowadzić swój sklep internetowy korzystając wyłącznie z darmowych rozszerzeń WooCommerce, jednak Twoja działalność będzie ograniczona. Na szczęście dzięki dostępowi do ogromnej bazy pluginów, będziesz w stanie znaleźć te, które nie będą generować zbyt dużych kosztów i jednocześnie usprawnią Twój sklep.

Zalety i wady Magento

Magento również oferuje szeroki dostęp do pluginów poprawiających użyteczność Twojego sklepu. Jednak, jako polski przedsiębiorca odczujesz brak kilku istotnych rozszerzeń. Za przykład może tutaj posłużyć brak odpowiedniej wtyczki integrującej sklep bezpośrednio z Pocztą Polską. Kompromisem są alternatywne rozwiązania, które mają ograniczoną funkcjonalność.

Koszt wykupień niektórych pluginów Magento jest często większy, niż w przypadku rozszerzeń WooCommerce. Problem stanowi też dostęp do pełni możliwości platformy. Masz bowiem wybór między dwoma wariantami prowadzenia sklepu na silniku Magento.

Pierwszy z nich – Community jest wersją, która pozwoli Ci posługiwać się podstawowymi rozszerzeniami przy niższych kosztach. Jednak z czasem będziesz miał trudności z rozwojem swojego sklepu. Wówczas stajesz przed dylematem: albo pozostać przy Magento Community, albo wydawać ponad 55 tys złotych rocznie na Magento Enterprise, czyli rozszerzoną wersję platformy.

Dzięki droższemu wariantowi będziesz gotowy na nowe oczekiwania klientów, jednak przy znacznie większych kosztach. Magento jest doskonałym rozwiązaniem dla rozwiniętych firm, dysponujących początkowym budżetem na poziomie 50 tys złotych.

Co wybrać?

Zarówno WooCommerce, jak i Magento mają swoje zalety i wady. Mimo podobnych możliwości w rozwoju Twojego biznesu, plugin eCommerce do WordPress pozwoli Ci zredukować koszty. Ponadto ogromna baza wtyczek i łatwa obsługa stwarzają idealną podstawę do zaprojektowania dedykowanej i skutecznej witryny.

Pamiętaj! W przeciwieństwie do sklepów stworzonych na bazie gotowych szablonów, z zaprojektowaniem dedykowanego rozwiązania wiążą się dodatkowe koszty. Jest to związane z większym nakładem pracy, jaki trzeba przeznaczyć na zaprojektowanie sklepu internetowego praktycznie od podstaw.

Jeżeli jednak chcesz, aby Twój e-biznes prezentował się lepiej, niż konkurencyjne sklepy, to rozwiązanie dedykowane idealnie się do tego nadaje, zwłaszcza gdy myślisz o przyszłości i cenisz sobie rozwój.

WOOCOMMERCE VS SAAS

Magento nie jest jedyną konkurencją dla WooCommerce. Na rynku istnieją również rozwiązania typu SaaS (Software as a Service). W przeciwieństwie do WooCommerce, który jest platformą typu Open Source, za oprogramowanie SaaS należy płacić abonament.

Czym jest open source?

Platformy open source, takie jak WooCommerce, charakteryzują się dużą swobodą, jeśli chodzi o modernizację i personalizację sklepu internetowego. Spowodowane jest to dostępem do licznych rozszerzeń, ale też możliwością zmian w kodzie strony. Dzięki temu stworzysz dedykowany sklep internetowy z wybranymi przez siebie rozwiązaniami oraz specjalnie zaprojektowanym wyglądem.

Czym jest SaaS?

Platformy SaaS z kolei narzucają na Ciebie określone schematy. Z rozwiązań abonamentowych korzystają głównie mali przedsiębiorcy. W praktyce wynajmujesz oprogramowanie sklepowe od usługodawcy. Jeżeli zdecydujesz się na platformę SaaS, masz wówczas dostęp do określonych szablonów graficznych, możliwości zmiany kolorystyki sklepu czy wprowadzenie swoich produktów. SaaSy posiadają też podstawowe integracje oraz funkcjonalności marketingowe. W zależności od oferty, koszt abonamentu wynosi od ok. 50 zł do ponad 800 zł miesięcznie.

Problem pojawia się w chwili, gdy zaplanujesz rozwijać swoją działalność i wyróżnić się na tle konkurencji. Platformy abonamentowe SaaS za sprawą wysokich kosztów utrudniają wprowadzenie indywidualnych modyfikacji. Dochodzi nawet do tego, że dedykowane rozwiązania są wręcz niemożliwe do zrealizowania. W efekcie Twój sklep internetowy będzie podobny do setek innych. Co więcej, w ujęciu długoterminowym poniesione koszty okażą się wyższe niż w przypadku dedykowanego projektu.

JAKIE WTYCZKI WOOCOMMERCE WYBRAĆ?

Chcąc przekonać potencjalnego klienta do wyboru Twojego sklepu internetowego pomyśl nad tym, czego potrzebujesz, aby ułatwić mu podjęcie decyzji. W dobie rosnących oczekiwań internautów wykorzystanie odpowiednich rozwiązań ma kluczowe znaczenie, jeśli chcesz odnieść sukces. Funkcjonalności, jakie oferuje WooCommerce pozwolą Ci na osiągnięcie tego celu. Liczba wtyczek, jakie możesz wykorzystać w Twoim e-biznesie jest ogromna. Dzięki temu, w prosty sposób zaoferujesz swoim klientom usługę niedostępną dla Twojej konkurencji.

Wtyczki WooCommerce do płatności i dostaw

Wśród podstawowych pluginów WooCommerce znajdziesz te odpowiedzialne za płatność w Twoim sklepie. Zintegrowanie e-biznesu z serwisami takimi, jak Dotpay, PayU, czy Przelewy24 pozwolą Twoim klientom szybko zapłacić za zamówienie. Często rozszerzenia te wspierają zagraniczne waluty, co pozwoli Ci na prowadzenie sprzedaży na rynku międzynarodowym.

Obok wtyczek związanych z płatnością, ważne jest, aby zintegrować Twój sklep z firmami wysyłkowymi. Da to Twoim klientom możliwość wyboru, czy paczkę ma im dostarczyć kurier, czy wolą skorzystać z paczkomatów, czy jednak odbiorą ją w Twojej siedzibie. Wtyczki związane z przesyłką mają też opcję stworzenia etykiet nadawczych, które następnie nakleisz na nadawaną paczkę. Istnieją również pluginy uwzględniające parametry zamówienia. Analizując je dobierana jest najkorzystniejsza forma wysyłki dla kupującego.

Od czasu do czasu z oferty Twojego sklepu internetowego będą korzystać klienci, którzy zażyczą sobie wystawienie faktury. Wśród dostępnych rozszerzeń znajdziesz również i te, dzięki którym automatycznie wystawisz odpowiednie dokumenty i wyślesz je do klienta.

Marketing z WooCommerce

Rozszerzenia WooCommerce pomogą Ci też w prowadzeniu kampanii marketingowej Twojego sklepu m.in. wykorzystując techniki cross-sellingu, czy up-sellingu. Przykład:

Klient postanawia kupić z Twojego sklepu internetowego drewniany stół ogrodowy. Wybiera produkt, po czym przechodzi do „koszyka”, aby zrealizować zamówienie. Tam, pod wybranym wcześniej stołem, znajduje ofertę kupna pasujących do niego krzeseł lub innego, droższego stołu, ale z odpornego na szkodniki drewna. To tylko jedne z wielu przykładów zastosowania wtyczek WooCommerce, które mają zachęcić klienta do kupna większej liczby produktów w Twoim sklepie.

Skoro o marketingu mowa, należy wspomnieć też o promocji Twojego e-biznesu. Wtyczki integrujące sklep internetowy z portalami społecznościowymi, jak Facebook, Twitter, czy Instagram, pozwolą Twoim klientom szybko podzielić się z innymi swoją opinia na temat Twojego asortymentu. Dodatkowo integracja z Facebookiem, czy Gmailem, ułatwi klientowi zalogowanie się na stronę Twojego sklepu i sprawniejsze dokonanie zakupu.

Możliwości, jakie oferują wtyczki WooCommerce jest znacznie więcej. Dzięki odpowiedniemu doborowi rozszerzeń, usprawnisz działanie Twojego sklepu oraz zwiększysz szanse na jego rozwój.

Pamiętaj! Są wtyczki darmowe i płatne, więc dokładnie zaplanuj budżet, jaki przeznaczysz na ten cel.

STWÓRZ Z NAMI SWÓJ SKLEP INTERNETOWY WOOCOMMERCE

Tworzenie dedykowanego sklepu internetowego WooCommerce to wieloetapowy proces wymagający doświadczenia i wiedzy. Nasz zespół dysponuje umiejętnościami i zapleczem technologicznym by spełnić najbardziej wygórowane wymagania. Pomożemy Ci w zaprojektowaniu strony Twojego e-biznesu od podstaw. Będziesz w stanie kontrolować postępy w naszej pracy na każdym etapie tworzenia sklepu. W Idea Team wyznajemy zasadę partnerstwa, więc będziemy do Twojej dyspozycji nawet po zrealizowaniu zamówienia.

Skontaktuj się z nami i umów na spotkanie. Zaprezentuj nam swoją strategię i wizję tego, jak ma się prezentować Twój sklep. Doradzimy Ci, które rozwiązania będą najlepiej współgrały z Twoimi celami, a co trzeba jeszcze poprawić. Następnie określimy plan realizacji, według którego przygotujemy harmonogram naszej pracy. Dopiero gdy wspólnie ustalimy co należy wykonać przejdziemy do kolejnych etapów.

Projektowanie wyglądu sklepu internetowego WooCommerce

Po dogłębnych konsultacjach nasz zespół stworzy makietę Twojego przyszłego sklepu. Posłuży nam ona za wzór, który będzie bazą do zaprojektowania wyglądu każdej ze stron. Na tym etapie ustalimy intuicyjne rozmieszczenie wszystkich elementów. Korzystamy ze specjalistycznego oprogramowania i narzędzi, żeby uzyskać, jak najlepszy efekt. Przez cały czas będziesz brał aktywny udział w tym procesie, aby Twoje opinie pozwoliły nam skutecznie dopracować makietę.

Makieta sklepu internetowego

makieta sklepu woocommerce

Sklep internetowy w technologii RWD

sklep internetowy RWD

Gdy wzór będzie już gotowe, trafi on do naszego grafika, który zaprojektuje unikalny design dla Twojego sklepu internetowego. Dobierze odpowiednią kolorystykę, grafiki oraz stworzy ikony. Jeżeli masz już gotową koncepcję, jak ma wyglądać Twój sklep, zaprezentuj nam ją. Przekażemy Twoje pomysły grafikowi, który dostosuje się do tych sugestii. Dodatkowo szata graficzna Twojego sklepu będzie oparta o technologię RWD (Responsive Web Design), która pozwala na zaadaptowanie wyglądu sklepu internetowego do urządzeń mobilnych.

Na tym etapie sprawdzimy też, czy zaplanowane wcześniej rozwiązania technologiczne są możliwe do zrealizowania. W przypadku, gdy wystąpią problemy zaproponujemy Ci alternatywę. Po zatwierdzeniu ostatecznego wyglądu Twojego sklepu internetowego przystąpimy do jego programowania.

Kodowanie sklepu internetowego WooCommerce

Proces ten wymaga najwięcej pracy. Podczas niego nasi web developerzy programują wszystkie elementy tworzące Twój sklep, takie jak widoki, kategorie, do których przypisują podkategorie, oraz konfigurują funkcjonalności i integrują sklep m.in. z systemami płatności. Zaimportowany zostanie też asortyment Twojego e-biznesu. W Idea Team jesteśmy w stanie maksymalnie wykorzystać potencjał WooCommerce i umieścić ponad 120 tys produktów w Twoim sklepie internetowym bez dodatkowych obciążeń. Chcąc zapewnić, jak najlepszy efekt końcowy kodujemy w 3 środowiskach:

  • środowisku dev, w którym operują nasi web developerzy,
  • środowisku testowym, dzięki któremu możesz sprawdzić postępy pracy,
  • środowisku produkcyjnym, na który zostanie przeniesiony serwis po zakończeniu prac.

Dalsza współpraca z Idea Team

Po uruchomieniu Twojego sklepu internetowego, nadal możesz liczyć na wsparcie z naszej strony. Dzięki dokładnej znajomości Twojego sklepu będziemy w stanie szybko i sprawnie wprowadzać ulepszenia. Pomożemy Ci w zaplanowaniu dalszego rozwoju Twojego e-biznesu i dotarcia do większej liczby klientów. Dodatkowo otrzymasz od nas gwarancję na 12 miesięcy. Kontynuując współpracę z Idea Team zaoszczędzisz swój cenny czas i pieniądze.

Stwórz sklep internetowy na własnych zasadach – skorzystaj z darmowej konsultacji.