Odrzucona reklama w Google AdWords. Jakie są przyczyny?

Podczas planowania strategii marketingowej strony lub sklepu internetowego, nie sposób pominąć Google AdWords. Narzędzie to pozwala na szybkie rozpoczęcie kampanii reklamowej i uzyskanie z niej dokładnych danych. Jednak trzeba pamiętać, że promocja w Google rządzi się pewnymi zasadami.

Niedostosowanie się do tych reguł zwykle kończy się odrzuceniem reklamy w Google AdWords. Wpływ na to mają cztery czynniki: niedozwolone treści, niedozwolone praktyki, treści podlegające ograniczeniom oraz wymagania redakcyjne i techniczne. Temat jest bardzo obszerny, dlatego skupimy się na pierwszych trzech wytycznych. Z tego artykułu dowiesz się, czego unikać, żeby Twoje reklamy w Google AdWords nie zostały odrzucone.

NIEDOZWOLONE TREŚCI

Google przykłada bardzo dużą uwagę do tego, by internet był miejscem przyjaznym dla każdego. W tym celu powstała specjalna lista produktów i usług, które nie są dopuszczane do promocji w AdWords. Wszelkie próby obejścia tych reguł kończą się odrzuceniem reklamy, a nawet zawieszeniem witryny. Co zatem jest uznawane za niedozwoloną treść?

Podrobione produkty

Nie powinno nikogo dziwić, że próba promowania i sprzedania podróbek będzie się wiązać z karą. Za imitację produktów uznawane są towary, które posiadają cechy naśladujące ich markowe odpowiedniki, ale nimi nie są. Przykładem mogą być nieoryginalne buty, które posiadają logo lub etykietę sugerujące, że należą do innej firmy. Podczas sprawdzania treści takiej reklamy, Google kontroluje też jej stronę docelową, w celu znalezienia innych podróbek.

Produkty stwarzające zagrożenie

Celem tej zasady jest ochrona internautów zarówno w sieci, jak i poza nią. Oznacza to, że z promocji wyłączone są takie produkty, jak materiały wybuchowe, w tym fajerwerki, wszystkie rodzaje broni, narkotyki czy tytoń. Dotyczy to także akcesoriów oraz składników tych produktów. Zabroniona jest też promocja treści instruktażowych, jak poradniki czy przepisy.

Z tą zasada jest związanych kilka wyjątków, np. w przypadku noży. Google ogólnie uznaje je za produkty niebezpieczne, szczególnie te stworzone do walki. Jednak reguła nie dotyczy noży wykorzystywanych w gastronomii. W takich przypadkach ważne jest, aby właściwie przemyśleć, co ma się znaleźć w takiej reklamie. W przeciwnym razie zostanie ona odrzucona.

Wyniki wyszukiwania dla hasła „nóż sprężynowy”

Dla tego zapytania nie ma reklam, mimo że są sklepy, które oferują ten produkt.

adwords przedmioty niebezpieczne

Wyniki wyszukiwania dla hasła „nóż do sera”

Widoczne są reklamy w Google Shopping i sieci wyszukiwania.

adwords dozwolone

Fałszerstwo i nieuprawniony dostęp

W Google wiedzą, że nadal są osoby, które próbują zarabiać niezgodnie z prawem. Dlatego, w ramach walki z oszustami, AdWords nie pozwala im na promowanie swojej działalności. Kto, w takim razie, może spodziewać się odrzucenia?

Po pierwsze, osoby, które oferują produkty i usługi mające wprowadzać innych w błąd. Dotyczy to wszelkich działań związanych z fałszowaniem dokumentów, czy pisaniem prac i egzaminów na zlecenie. Wśród niedozwolonych usług znajdują się też oferty odpłatnego generowania aktywności w social mediach.

Po drugie, AdWords nie dopuszcza reklam, które promują działania ułatwiające uzyskanie nieuprawnionego dostępu do systemów, czy urządzeń. Mowa tutaj o usługach hakerskich, sprzedaży antyradarów, czy sprzętu do podkładania podsłuchu. Reklamy osób, które dostarczają takie produkty i usługi, na pewno nie zobaczysz w Google AdWords.

Negatywne treści

Prowadząc działania marketingowe w Google, należy pamiętać o szacunku do wszystkich internautów. Reklamy, które ranią uczucia użytkowników, nie są dopuszczane do promocji. Należą do nich m.in. treści nawołujące do nienawiści, przemocy, samookaleczenie, czy znęcania się nad innymi. Jako nieodpowiednie treści uznaje się także wszelki informacje, które mogą zniesmaczyć, a nawet wystraszyć internautów.

Podobnie jest w przypadku, gdy przedsiębiorcy chcą wypromować swoją ofertę wykorzystując tragiczne wydarzenia. Jeżeli ich działania przynoszą korzyści wyłącznie im, a nie poszkodowanym, wówczas Google nie zezwala na taką promocję. To samo tyczy się prób sprzedaży produktów, które są pozyskiwane ze zwierząt zagrożonych wyginięciem, np. skóra tygrysa, czy kość słoniowa.

NIEDOZWOLONE PRAKTYKI

Niewłaściwe treści to niejedyny element, za który można dostać karę od Google. Poza tym, co się promuje, ważne jest też, jak się to robi i w jakim celu. Wyróżnia się kilka niedozwolonych czynności, których powinieneś się wystrzegać.

Łamanie zasad sieci reklamowej

Zasady te dotyczą głównie metod, które mają zbudować nieuczciwą przewagę podczas aukcji w Google AdWords. Zabrania się m.in. promowania podobnych treści z różnych kont dla tego samego zapytania. Stosowanie tej metody pozwala na publikowanie większej liczby reklam jednocześnie, co jest niezgodne z wytycznymi Google.

Za nieprzestrzeganie zasad sieci reklamowej uznaje się też część praktyk, stosowanych w tzw. Black Hat SEO (np. maskowanie, upychanie słów kluczowych), a także rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania. Reklama w Google AdWords będzie odrzucona nawet wtedy, gdy na Twojej stronie będzie link prowadzący do takiego oprogramowania. Zanim zdecydujesz się na promocję w AdWords, warto, żebyś sprawdził stan swojej witryny.

Niewłaściwe gromadzenie danych

Pozyskiwanie danych o odwiedzających Twoją stronę internetową to podstawa działań marketingowych. Jednak należy pamiętać, że są to bardzo cenne informacje, które trzeba chronić. Jeżeli chcesz, aby internauta udostępniał Ci np. numery kart kredytowych, musisz zadbać o specjalne środki bezpieczeństwa (protokół SSL).

Gdy już uzyskasz takie informacji pamiętaj, żeby je wykorzystywać w sposób, na który zgodził się użytkownik. Narażenie danych klienta na wycieknięcie, czy stosowanie ich wbrew jego woli, grozi zawieszeniem reklamy przez Google.

Prezentowanie informacji niezgodnych z prawdą

Oszukiwanie innych nigdy nie jest dobrym sposobem na promocję, szczególnie w sieci. Google dba o to, żeby takich sytuacji było, jak najmniej. Dlatego nie pozwala na reklamowanie stron, które wprowadzają użytkowników w błąd. Odnosi się to do pomijania, a nawet fałszowania istotnych informacji na stronie docelowej.

Google nie dopuszcza też reklam porównawczych zawierające hasła, jak „najlepszy na rynku” czy „nr 1. w branży”. Wyjątkiem są sytuacje, w których posiadasz dowód, że rzeczywiście tak jest. Więc, jeżeli chcesz reklamować swoje buty, jako te „najczęściej wybierane przez klientów”, to najpierw potwierdź to wynikami niezależnych badań.

Zanim jednak wypromujesz swoje produkty w Google AdWords, upewnij się, że jest on w Twojej ofercie. Publikowanie reklam towaru niedostępnego w asortymencie także jest uznawana za próbę oszustwa.

TREŚCI PODLEGAJĄCE OGRANICZENIOM

Do tej pory pisaliśmy o treściach i praktykach, które nie są dozwolone przez Google AdWords. Próba wykorzystania ich w reklamie kończy się karą, więc lepiej unikać ja szerokim łukiem. Jednak są treści, które jesteś w stanie wypromować za pomocą AdWords, ale pod pewnymi warunkami. Są to wymogi dotyczące konkretnej grupy odbiorców, czy kultury i praw obowiązujących w danym kraju. Poniżej znajdziesz najczęściej występujące przypadki ograniczenia treści.

Opieka zdrowotna i leki

W zależności od tego, na jaki kraj ma być prowadzona promocja leków, Google AdWords nakłada rożne ograniczenia. W Polsce takie reklamy mogą publikować jedynie producenci leków, które są dostępne bez recepty. Dodatkowo potrzebują oni specjalny certyfikat Google, żeby ich kampania mogła ruszyć. Z kolei promocja aptek internetowych w naszym kraju jest całkowicie niedozwolona.

Ograniczeniom podlegają również konkretne nazwy leków i substancji czynnych. Są to zarówno środki dostępne na receptę, jak i substancje niezatwierdzone. Trudności związane z tymi ograniczeniami odczuwają m.in. kliniki medycyny estetycznej. W ich ofertach często znajdują się zabiegi, w których wykorzystuje się botox lub kwas hialuronowy. Obie te substancje są monitorowane przez Google, więc reklama zawierające te słowa kluczowe może zostać ograniczona.

Znaki towarowe

Sklepy internetowe mające w swojej ofercie wiele markowych produktów, często spotykają się z tym problemem. Każdy właściciel znaku towarowego ma prawo zgłosić, że jego znak jest używany bezprawnie w reklamie tekstowej AdWords. Po zapoznaniu się z sytuacją, Google decyduje, czy regulamin został naruszony i może zawiesić taką reklama. Przewidziane są jednak wyjątki, w których użycie znaku jest dopuszczalne.

Najczęściej reklamodawca zgłasza się do właściciela znaku towarowego, lub osoby upoważnionej, o możliwość jego wykorzystania. Konieczne jest wypełnienie przez właściciela odpowiedniego formularza, który następnie trafia do Google.

Pamiętaj! Jeżeli sam posiadasz znak towarowy i chcesz prowadzić kampanie w AdWords, musisz wystawić takie upoważnienie również dla samego siebie.

Prawa autorskie

Przypadek podobny do reklam ze znakami towarowymi. Możesz promować treści, które są chronione prawami autorskimi, jeżeli ich właściciel Ci na to pozwolił. Wówczas potrzebujesz odpowiedni certyfikat, aby publikować takie reklamy.

Z AdWords są jednak wyłączane treści, promujące oprogramowanie lub produkty, które umożliwiają łamanie praw autorskich. Mowa m.in. o witrynach służących do nielegalnego udostępniania i pobierania filmów, muzyki, czy gier. Zasada ta dotyczy też reklam stron internetowych, które rozpowszechniają fizyczne, nielegalne kopie.

PODSUMOWANIE

Prowadzenie kampanii w AdWords ma wiele zalet, o ile przestrzega się obowiązujących zasad. Jest ich wiele, a wyżej opisane to zaledwie część z nich. Na szczęście jedna odrzucona reklama nie oznacza końca kampanii. Google zezwala na ponowne wysłanie jej do sprawdzenia. Wystarczy poprawić treść reklamy oraz dostosować stronę docelową do obowiązujących zasad, a promocja w AdWords się rozpocznie.

Pamiętaj! Zasady te cały czas są aktualizowane. Śledź je na bieżąco, ponieważ to, co dziś jest dozwolone, jutro może okazać się podstawą do odrzucenia reklamy.

WSPÓŁPRACA Z IDEA TEAM

Chcesz skutecznie wypromować swoją działalność w Google AdWords? Idea Team zapewni Ci kompleksowe działanie w tym obszarze.

Na początek dokładnie zapoznamy się z celami i założeniami Twojej kampanii reklamowej. Pozwoli nam to na dopasowanie ich do możliwości, jaki daje AdWords. Dzięki temu wspólnie wybierzemy metodę promocji, która będzie dawać najlepsze wyniki dla Twojej działalności.

Aby osiągnąć zamierzone efekty, przeprowadzimy szczegółowe analizy, w których sprawdzimy m.in. z jakich słów kluczowych korzystają Twoi konkurenci. Uzyskamy dzięki temu dane, umożliwiające przeprowadzenie skutecznej promocji.

Poza stworzeniem i wdrożeniem kampanii w Google AdWords, będziemy ją też bieżąco dostosowywać do aktualnych potrzeb. Doradzimy Ci, co zmienić na Twoje stronie internetowej, aby reklama nie została odrzucona.

W ramach współpracy z Idea Team będziesz otrzymywać raporty z aktualnymi wynikami naszej pracy. Chcąc zapewnić dokładne dane, łączymy konto w AdWords z Google Analytics.

Zaufaj profesjonalistom z Idea Team i wypromuj swoją działalność dzięki Google AdWords – zamów darmową konsultację.