Co zrobić przy nagłym spadku pozycji w wyszukiwaniach Google?

Po uzyskaniu wysokich pozycji w wyszukiwaniach Google, Twoja praca się nie kończy. Cały czas jest ryzyko, że z pierwszego miejsca nagle spadniesz na znacznie niższe, a ty nie będziesz wiedzieć dlaczego.

Szereg czynników ma wpływ na to, że Twoja strona internetowa nagle znajdzie się np. na setnej pozycji w Google. Część z nich wynika z niewłaściwego zoptymalizowania strony i przesadnego linkbuildingu, część jest związana ze zmianami w strukturze strony, a część to czynniki zewnętrzne, które są wprowadzane bez Twojego udziału. Co zatem może spowodować nagłą utratę wysokiej pozycji w Google?

NIEWŁAŚCIWE TEKSTY NA STRONIE INTERNETOWEJ

Jakość publikowanych przez Ciebie tekstów jest jednym z głównych elementów optymalizacji strony internetowej. To właśnie w nich znajduje się większość fraz kluczowych, dzięki którym internauci mogą Cię odnaleźć w sieci. Jednak pamiętaj o tym, że treść może obniżyć Twoją pozycję, jeżeli nie spełni warunków Google.

Za dużo słów kluczowych

Tak jak ze wszystkim w życiu, tak samo z fraz kluczowych trzeba korzystać z umiarem. Wciskanie na siłę takich haseł jest uznawane za niezgodne z normami wyszukiwarek, czyli są to tzw. działania Black Hat SEO. W efekcie teksty na stronie internetowej są przepełnione słowami, które bardzo często nie są odmienione według zasad języka polskiego.

Google od kilku lat przykłada uwagę do tego, aby treści były przede wszystkim wartościowe dla czytelników, a liczba słów kluczowych była odpowiednia do długości tekstu. W przypadku wykrycia takich działań przez roboty Google, w najlepszym wypadku skończy się to obniżeniem pozycji takiej strony, a w najgorszym – nałożeniem filtru lub zbanowania całej witryny.

Ukrywanie tekstu

Jest to kolejne działanie zaliczane do Black Hat SEO. Ukrywanie treści polega na umieszczaniu tekstu na stronie w taki sposób, by nie był on widoczny dla internauty, ale był brany pod uwagę podczas wyszukiwania. Najczęściej tekst z dużą ilością słów kluczowych jest zamaskowany w tle strony, lub jest on umieszczony za grafiką. Jeszcze kilka lat temu metoda ta była szybkim sposobem na wywindowanie strony na najwyższe pozycje. Roboty Google są w stanie skutecznie wykryć takie działanie w kodzie strony, co zwykle kończy się karą.

Duplikowanie treści

Problem ten najczęściej dotyczy sklepów internetowych, w których właściciele umieszczają opisy produktów przesłane przez producentów. Zabieg ten wydaje się mniej czasochłonny i nie wymaga takich środków, jak w przypadku stworzenia unikalnej treści. Zjawisko kopiowania contentu jest wciąż praktykowane, nie tylko w ecommerce, lecz także na blogach, stronach firmowych, czy forach. Z perspektywy czasu przynosi to więcej negatywów, niż pozytywów. Roboty Google nieprzychylnie patrzą na treści skopiowane z innej witryny, co przekłada się na obniżenie pozycji w wyszukiwaniach.

ZDOBYWANIE I UDOSTĘPNIANIE LINKÓW

Poza wartościową treścią na swojej stronie internetowej, potrzebujesz też zadbać o wartościowe linki. Dotyczy to zarówno odnośników przychodzących na Twoją stronę, jak i tych, które z niej wychodzą. Jak niewłaściwie zastosowane linki wpływają na Twoją pozycję w Google?

Nagły przyrost linków zewnętrznych

Jeżeli chcesz zyskać wysokie pozycje w wyszukiwaniach Google, to zdobycie wartościowych linków zewnętrznych do Twojej strony internetowej jest podstawą. Jednak trzeba bardzo uważać, żeby przyrost takich odnośników nie był zbyt szybki. Roboty Google są bardzo wyczulone na sytuacje, gdy strony internetowe, zwłaszcza te nowe, nagle zyskują dużą liczbę linków zewnętrznych.

Przed wprowadzeniem aktualizacji Pingwin w 2012 roku w sieci dużą popularnością cieszyły się tzw. Systemy Wymiany Linków (SWL). Ich celem było tworzenie sieci między stronami internetowymi, które posiadały niewartościowe odnośniki na inne witryny z tej sieci. W takich systemach można było znaleźć setki, a nawet tysiące stron. Obecnie prowadzenie i korzystanie z tego rozwiązania jest karane przez Google, najczęściej w postaci wyłączenia z indeksu wyszukiwarki. Dotyczy to również farm linków, niskiej jakości katalogów i zapleczy lub presell pages, znanych też jako precle.

Niewartościowe linki

Odpowiedni przyrost linków przychodzących, jak i wychodzących z Twojej strony to nie wszystko. Liczy się jeszcze ich jakość. Dlaczego warto o to zadbać? Można to porównać do towarzystwa, w którym się obracasz.

Jeżeli większość Twoich znajomych ma złą opinie w społeczeństwie, to prędzej czy później również będziesz taką miał. Ludzie zaczną Cię z nimi utożsamiać, przez co stracą do Ciebie szacunek i będziesz miał trudności w nawiązywaniu z nimi relacji. Jeżeli jednak spotykasz się z ludźmi powszechnie lubianymi, to ty też będziesz lubiany i z łatwością zyskasz popularność.

Tak samo jest w przypadku linków przychodzących i wychodzących, które są Twoimi znajomymi, a społeczeństwem – roboty Google. Wyszukiwarka będzie źle oceniać Twoją stronę, jeżeli jesteś powiązany z notorycznie karaną witryną. Zyskasz znacznie więcej, gdy np. link do Twojej strony zostanie załączony na portalu o dobrej reputacji.

ZMIANY W STRUKTURZE STRONY INTERNETOWEJ

Nie każdy posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności, żeby na własną rękę wprowadzać „poprawki” w strukturze swojej strony internetowej. Niestety są osoby, które pomimo braku doświadczenia i tak to robią. Często strona więcej na tym traci, niż zyskuje.

Zmiany w linkach wewnętrznych

Większość systemów CMS, jak np. WordPress, posiada rozwiązanie, które proponuje wygląd adresów URL dla nowych podstron. Są one tworzone tak, aby były przyjazne zarówno dla internautów, jak i robotów Google. Jednak osoby z niewielkim doświadczeniem z SEO, często wprowadzają zmiany w adresach podstron według własnego widzimisię. Przykład:

Prowadzisz sklep internetowy z butami, w którym kategorie posiadają adres http://nazwa-sklepu.pl/buty-damskie. Ktoś sugeruje Ci zmianę adresu z duża liczbą słów kluczowych. Dajesz się namówić i zmieniasz go na http://nazwa-sklepu.pl/buty-damskie-szpilki-sandaly-zimowe. Okazuje się jednak, że nowy „ulepszony” adres wcale nie poprawił pozycji tej podstrony, a przyczynił się do jej spadku. Dlaczego?

W związku z tym, że do tej pory pozycjonowaniu podlegała pierwsza wersja adresu URL, będzie się on nadal wyświetlać w wynikach wyszukiwania. Jeżeli nie zastosujesz odpowiedniego przekierowania, to nie będzie on prowadził do danej kategorii, tylko do strony z błędem 404. Ponadto nowy adres jest przesycony słowami kluczowymi.

Zduplikowane strony internetowe

Podczas gdy publikowanie skopiowanej treści jest zwykle zamierzone, to duplikowanie stron internetowych często wynika z niedopatrzenia. Najczęściej ma to miejsce, gdy decydujesz się na nową domenę i Twoje strony nie zostały odpowiednio przekierowane pod nowy adres. W takich przypadkach roboty Google, nie biorą pod uwagę tego, że jesteś właścicielem obu adresów. Wyższą ocenę uzyska strona, która jako pierwsza opublikowała daną treść, czyli ta ze starą domeną.

ZEWNĘTRZNE PRZYCZYNY SPADKU POZYCJI

Wszystkie wcześniej opisane problemy są do uniknięcia, pod warunkiem, że będziesz optymalizować swoją stronę internetowe zgodnie z obowiązującymi zasadami. Niestety nadal są czynniki mające wpływ na Twoją pozycję w Google, które nie są zależne od Ciebie.

Zmiany wprowadzane przez Google

Aktualizacje Google są trudne do przewidzenia. Są jak huragan, nie wiadomo kiedy nadejdą i co po sobie pozostawią. Najbardziej drastyczne zmiany są wprowadzane przy dużych uaktualnieniach algorytmu wyszukiwarki. Po tzw. Pingwinie wiele witryn, które posiadały tysiące niewartościowych linków, z wysokich pozycji nagle spadły na dużo niższe lub zupełnie wypadły z indeksu Google. Z drugiej strony zmiana pomogła wybić się innym, którzy zadbali np. o wartościowe treści i odnośniki dobrej jakości.

Częściej jednak spotkasz się z tzw. Google Dance. Są to wahania pozycji strony w wyszukiwaniach, spowodowane wprowadzaniem zmian przez Google. Jeżeli Twoja strona nadal będzie spełniała kryteria wyszukiwarki, to po wprowadzeniu aktualizacja powróci ona na swoje miejsce.

Wpływ konkurencji

Pamiętaj o tym, że Twoi konkurenci nie śpią i w końcu sami zaczną optymalizować swoje strony internetowe. Niewykluczone, że zrobią to lepiej od Ciebie i wyprzedzą Cię w wynikach wyszukiwania konkretnych słów kluczowych. Jest to ryzyko, z którym trzeba się liczyć.

Niestety są konkurenci, którzy potrafią grać nieczysto i stosują techniki depozycjonowania. Sprowadzają się one m.in. do wystawiania negatywnych opinii na Twój temat na szanowanych portalach, a nawet zhakowania i zawirusowania Twojej strony. Poza tym, mogą oni umieszczać linki do Twojej witryny na stronach, które wpłyną na obniżenie Twojej pozycji w Google.

Pamiętaj: Nigdy nie stosuj tego typu działań, ponieważ są one karalne.

INNE PRZYCZYNY SPADKU POZYCJI W GOOGLE

Przyczyn nagłego spadku pozycji strony internetowej jest całe mnóstwo. Poza wyżej opisanymi przypadkami, spotkasz się też z innymi, często mniej oczywistymi czynnikami wpływającymi na Twoją pozycje w Google.

Szybkość strony internetowej

Z badań przeprowadzonych dla Google strona internetowa powinna się ładować maksymalnie w przeciągu 2-3 sekund. Ma to znaczenie nie tylko dla internautów, ale też dla robotów Google, które doceniają szybsze strony. Co zatem wpływa na prędkość ładowania? Najczęściej problemem jest zbyt duża waga zdjęć opublikowanych na Twojej stronie. Poza tym wymienia się takie aspekty, jak szybkość serwera, kod źródłowy strony, czy system CMS, z którego korzystasz.

Popupy na urządzeniach mobilnych

Efekty z tym związane odczujesz jedynie w wynikach wyszukiwaniach na urządzeniach mobilnych. Google w 2016 roku przygotowało szereg wytycznych, dotyczących popupów pojawiających się na stronach internetowych. Zasady zakazują korzystanie z okienek, które całkowicie zasłaniają treść i pojawiają się zaraz po wejściu na stronę, czy w trakcie jej ładowania. Wyjątkami od tej reguły są popupy związane z regulacjami prawnymi i koniecznością logowania na stronę. Nieprzestrzeganie wytycznych jest karane obniżeniem pozycji w wyszukiwaniach Google.

Przerwy w działaniu strony internetowej

Każdy przedsiębiorca wie, że przerwy w działalności firmy negatywnie wpływają na jej wyniki i opinie. To samo tyczy się strony internetowej. Jeżeli pozwolisz na to, żeby Twoja witryna raz funkcjonowała poprawnie, a raz nie, to stracisz więcej niż tylko pozycję w Google. Jeżeli chcesz tego uniknąć sprawdzaj, czy regularnie opłacasz swoją domenę i hosting.

ODZYSKAJ SWOJĄ POZYCJĘ Z IDEA TEAM

Straciłeś swoje miejsce w wynikach wyszukiwań Google i chcesz je odzyskać? Zdaj się na specjalistów SEO z Idea Team. Posiadamy wiedzę i wieloletnie doświadczenie w pozycjonowaniu stron oraz sklepów internetowych, które wykorzystujemy, aby pomóc naszym partnerom. Zostań jednym z nich.

Nasze działania rozpoczynamy od przeprowadzenia dogłębnego audytu SEO. Jego celem jest znalezienie przyczyny nagłego spadku Twojej pozycji w Google. Następnie przygotujemy strategię, w której zawrzemy wszystkie elementy potrzebne do poprawnego zoptymalizowana Twojej strony internetowej. Przez cały czas masz wgląd do efektów naszej pracy. Przygotujemy dla Ciebie raporty, w których uwzględniamy kolejne etapy realizacji Twoich celów.

Zaoszczędź czas i pnij się na szczyt w wyszukiwarce Google – zamów darmową konsultację w Idea Team.